Vojska Kraljevine Jugoslavije, od 1921. do 1941. godine



Arhivska građa vojske Kraljevine Jugoslavije za period od januara 1921. do 1941. godine zaključno sa Aprilskim ratom, predstavlja posebnu celinu. Navedena arhivska građa služila je okupatorskim snagama kao operativna dokumentacija. One su je, kao takvu, prvo koristile na jugoslovenskom ratištu, a zatim je odneli. Ono što je vraćeno po završetku Drugog svetskog rata primljeno je bez ikakvih formalnih dokumenata, te se nije moglo utvrditi šta je vraćeno a šta ne, jer se nije ni znalo šta je ta građa sadržavala. Ova obimna građa (po grubom proračunu oko šesto do sedamsto hiljada dokumenata) je samo smeštena u kutije i na njoj se u prvo vreme nije ništa radilo. Kasnije su, radi obrade istorije NOR-a, kao i da bi se sagledalo stanje vojske Kraljevine Jugoslavije i njen krah u Aprilskom ratu 1941. godine prvo sređeni i registrovani dokumenti iz perioda 1938-1941. godine. Uz to su, u nedostatku originalnih dokumenata, da bi se delimično rasvetlili pojedini događaji iz Aprilskog rata 1941. godine od učesnika u političkom i vojnom životu Kraljevine Jugoslavije prikupljene izjave o stanju u vojsci, političkom radu i o događajima u Aprilskom ratu. Kasnije je preduzeta akcija na sređivanju ostale arhive vojske Kraljevine Jugoslavije.

Veoma opsežna arhivska građa Vojske Kraljevine SHS/Jugoslavije, od januara 1921. do aprila 1941. godine obuhvata najvećim delom mirnodopsku arhivu Ministarstva vojske i mormnarice, Glavnog generalštaba, vojno-teritorijalnih organa svih stepena i raznih komandi, trupa i ustanova van njihovog sastava.

Radi dopune arhivskih fondova do Drugog svetskog rata, pored originalne građe, izvršeno je mikrofilmovanje arhivske građe u zemlji i inostranstvu.
  • Popisnik broj 17 – sadrži arhivsku građu Ministarstva vojske i mornarice, komandi, jedinica i ustanova Vojske Kraljevine Jugoslavije od 1920. do 1941. godine. Navedeni popisnik sadrži ukupno 1143 kutije arhivske građe.U okviru navedenog popisnika nalaze se podaci o Vojnom savetu, Kabinetu ministara, radu Đeneralštabnog odeljenja, radu ostalih odeljenja, vojnoj kontroli, podaci o uredništvu časopisa „Ratnik“, radu Komande pozadine, Štabu vazduhoplovstva u Zemunu, Štabu mornarice u Zemunu, štabovima inžinjerije, konjice i utvrđivanja, vojnim zavodima, armijskim oblastima, armijama i ostalo.
  • Dosijea personalnih podataka – Dosijea personalnih podataka oficira, podoficira i vojnih službenika Vojske Kraljevine Jugoslavije, oko 52000. Dosijea su u fazi inventarisanja, kao prve etape u njihovoj arhivističkoj obradi i sređivanju.
  • Popisnik broj 18 – Popisnik 18 sadrži arhivsku građu i podatke o logorima i zarobljenicima Vojske Kraljevine Jugoslavije u Nemačkoj od 1941. do 1945. godine. Navedeni popisnik sadrži ukupno 28 kutija sređene arhivske građe i 13 kutija nesređene arhivske građe u kojima se nalaze podaci o logorima i zarobljeničke liste.
  • Varia – Vojni arhiv poseduje i određeni broj dokumenata koji svojim poreklom i godinom nastanka ne pripadaju prirodnom sledu dokumenata iz fondova, već su iz ranijih perioda i zatečeni su kao prilog ili deo nekog dokumenta u okviru određenog fonda. Ti delovi dokumenata datiraju iz 1715, 1719, 1833...