Narodnooslobodilačka vojska Jugoslavije, od 1941. do 1945. god.
U toku Drugog svetskog rata u Jugoslaviji 1941-1945. godine nosioci antiokupatorske borbe na jugoslovenskom ratištu (CK KPJ i GŠ NOPOJ) su shvatili istorijski značaj dokumenata nastalih u vrtlogu ratnih dejstava za proučavanje NOB-e, pa su pravovremeno upozoravali štabove partizanskih odreda, brigada, divizija i korpusa i rukovodstva komunističkih partijskih organizacija na važnost prikupljanja i čuvanja dokumenata, kako sopstvenih, tako i onih koje bi pronašli ili zaplenili od neprijatelja. U tom smislu, Vrhovni štab NOPOJ naredio je štabovima partizanskih brigada i odreda da mu stalno dostavljaju po jedan primerak svojih listova, brošura, propagandnih letaka, kulturno-prosvetnog i drugog materijala, kao i ostale dokumente i fotografije naših i neprijateljskih jedinica. Pored toga, zahtevano je da se šalju opisi pojedinih važnijih akcija i borbenih dejstava, da pišu o istaknutim jedinicama i borcima, o ličnostima, kao i o zločinima koje su počinili okupatori i njihovi saradnici. Zahvaljujući ovom naređenu sačuvan je veliki broj dokumenata kako naših, tako i neprijateljskih.
Fondovi arhivske građe Narodnooslobodilačke vojske i JA su, od svih fondova arhivske građe Vojnog arhiva, najkompletniji i najbogatiji. U njima se nalazi arhivska građa partizanskih odreda i drugih jedinica NOV i POJ i JA koja je u celosti tematski i hronološki sređena, registrovana i kartotečki (informativno) obrađena, izuzimajući arhivsku građu jedinica s teritorije Slovenije, koja se nalazi u Ljubljani, i znatno manji broj dokumenata koji se nalaze po zavičajnim muzejima i pojedinim muzejima revolucije. U toku sređivanja arhivske građe prikupljeno je još oko 15.000 dokumenata zaostalih po jedinicama i otkupljeno sedam ličnih dnevnika učesnuka NOR-a. Ukupno, fondovi arhive NOV i POJ i JA broje nekoliko stotina hiljada originalnih dokumenata i 3.200 raznih brošura, džepnih novina i slično.
Radi popunjavanja praznina u arhivskoj građi NOVJ, izvršeno je snimanje dokumenata koji, po poreklu, pripadaju arhivskim fondovima NOR-a a nalaze se u drugim arhivskim i naučnim ustanovama ili muzejima. Osim toga, radi rasvetljavanja pojedinih događaja iz NOR-a, prikupljene su brojne izjave i sećanja komandanata jedinica NOV i POJ.
Po strukturi arhivske građe NOV i POJ grupisana je na fondove:
- Vrhovni štab,
- Glavni štabovi,
- Operativne zone,
- Korpusi,
- Armije,
- Divizije,
- Partizanski odredi,
- Vazduhoplovstvo,
- Baza Bari,
- Jugoslovenska misija u Kairu,
- Pozadinski organi i ustanove i
- Fond ratne štampe.
Ovaj fond sadrži 1978 kutija arhivistički obrađene arhivske građe.
U Vojnom arhivu čuva se bogata arhivska građa neprijateljskih i kvislinških jedinica u Drugom svetskom ratu. Prikupljanje građe vršeno je paralelno sa prikupljanjem građe iz jedinica NOV i POJ. U toku sređivanja i registrovanja dokumenata arhivske građe njihov broj se stalno povećavao. Danas fondovi originalne arhivske građe okupatorskih i kvislinških jedinica iz Drugog svetskog rata sadrže preko šest stotina hiljada dokumenata koji su grupisani u brojne fondove, i to: nemačke, italijanske, mađarske i bugarske okupacione jedinice i ustaško-domobranske jedinice. Struktura i nazivi ovih fondova arhivske građe definisani su po tvorcu i tematici, a u okviru toga poštovan je princip hronologije.
Pored navedenih fondova arhivske građe, u Vojnom arhivu nalazi se arhivska građa Jugoslovenske vojske u otadžbini, Nedićeva arhiva i arhivska građa emigrantske vlade u Londonu.